Εκδήλωση για τους Τρεις Ιεράρχες

Το Σχολείο μας και πιο συγκεκριμένα, η Δ τάξη, την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου τίμησε τους άγιους Τρεις Ιεράρχες που στερέωσαν τη χριστιανική ορθόδοξη πίστη, που διέγνωσαν τη μεγάλη πολιτισμική αξία του κλασικού ελληνικού μας πολιτισμού και διέδωσαν τα ελληνικά γράμματα. Οι μαθητές τίμησαν τους λαμπρούς άγιους παιδαγωγούς, τους φωτισμένους, θεόπνευστους άνδρες που έζησαν μια ζωή γεμάτη αγώνες για το καλό, για το υψηλό, για τον σεβασμό προς το υπέρτατο Ον. Οι Τρεις Ιεράρχες είναι ένα φωτεινό παράδειγμα μεγάλων αγίων που έζησαν σε δύσκολους καιρούς. Πέθαναν σε εξορίες, σε δοκιμασίες, στη φτώχεια, στην εγκατάλειψη, όμως δεν φοβήθηκαν, γιατί δεν εγκατέλειψαν τον Θεό και δεν τους εγκατέλειψε ο Θεός. Έζησαν, ζουν και θα ζουν στην αιώνια παρουσία του Θεού και στη ζώσα παρουσία της αγίας μας Εκκλησίας. Είναι πυξίδες που μας δείχνουν τον δρόμο που πρέπει κι εμείς να ακολουθούμε, αν θέλουμε πραγματικά να νιώσουμε τη χαρά και την ευλογία που χαρίζει πλούσια η αγάπη του Θεού σε όλους μας.

Οι μαθητές παρουσίασαν τη ζωή και το έργο τους. Η γιορτή πλαισιώθηκε από τη χορωδία του Σχολείου. Στο τέλος της γιορτής παρουσιάστηκε βίντεο  “Τα μηνύματα των 3ων Ιεραρχών προς την εξουσία” που πρόσφερε πολλά μηνύματα στους δασκάλους και στους μαθητές του Σχολείου.